Obala Slonovače je novi šampion Afrike

11.02.2024 23:20
Slavlje reprezentativaca Obale Slonovače Profimedia
Slavlje reprezentativaca Obale Slonovače

Reprezentacija Obale Slonovače je u finalu Afričkog kupa nacija pobijedila selekciju Nigerije rezultatom 2:1.

Nigerijci su prvi stigli do vodstva. Igrao se 38. minut kada je za 0:1 pogodio Troost-Ekong. Sa tim rezultatom se otišlo na odmor, a onda je domaćin takmičenja napravio preokret.

Prvo je u 62. minuti nakon kornera izjednačio Kessie, da bi u 81. minuti Haller doveo svoju selekciju u vodstvo.

Do kraja je ostalo 2:1 za Obalu Slonovače, pa je ova selekcija po treći put postala kontinentalni šampion.

Zanimljivo, čelnici Obale Slonovače su u grupnoj fazi odlučili smijeniti selektora Jean-Louis Gasseta, misleći da su eliminisani. Ipak, njihovi fudbaleri su prošli dalje kao trećeplasirani tim grupe, a do zlata su stigli pod vodstvom Emersea Faea.

Treće mjesto na Afričkom kupu nacija osvojila je Južnoafrička Republika - ova selekcija je jučer savladala Kongo sa 1:0 u meču za bronzu.

Napomenimo da je domaćin takmičenja bila upravo Obala Slonovače.