Odlično suđenje Peljte: Brahim Diaz donio pobjedu Real Madridu u Leipzigu

13.02.2024 22:53
Brahim Diaz postiže gol pred očima Irfana Peljte Profimedia
Brahim Diaz postiže gol pred očima Irfana Peljte

Nogometaši Real Madrida slavili su na gostovanju protiv RB Leipziga rezultatom 0:1 u prvoj utakmici osmine finala Lige prvaka, a utakmicu je odlično odsudio bosanskohercegovački arbitar Irfan Peljto.

Polemike je izazvala situacija iz druge minute. Benjamin Šeško je zatresao mrežu Kraljeva, no pomoćni sudija Senad Ibrišimbegović je podigao zastavicu i dosudio nedozvoljenu poziciju. Uslijedili su protesti domaćih, da bi, potom, Peljto dobio znak iz VAR sobe da je gol opravdano poništen. Ispostavilo se da je odluka ispravna - Šeško nije bio u offsideu, ali se u nedozvoljenoj poziciji našao defanzivac njemačkog tima Benjamin Henrichs, koji se nalazio iza golmana Lunina i omeo ga je u nakani da se vrati na gol.

Najbolja prilika prvog poluvremena viđena je u desetoj minuti. Šeško je izašao u situaciju jedan na jedan sa Luninom, no golman Kraljeva je zaustavio slovenačkog ofanzivca.

Očekivalo se više od nogometa u prvih 45 minuta – posebno od Kraljeva – no gledaocima je pruženo malo uzbuđenja, stoga se na odmor otišlo sa rezultatom 0:0.

Četiri minute nakon početka drugog dijela Kraljevi su poveli. Brahim Diaz je nanizao nekoliko nogometaša domaćih, namjestio se na šut i majstorski pogodio za 0:1.

Ubrzo je Olmo pokušao izjednačiti, šutirao je sa desetak metara, Lunin je odbranio.

Novu veliku šansu za izjednačenje Šeško je imao u 81. minuti, golman Kraljeva je reagovao i loptu poslao u korner.

Golova više nije bilo. Kraljevi su tako osigurali minimalnu prednost pred revanš susret, a Peljto je ispisao nove stranice historije bh. fudbala i postao prvi nogometni sudija iz naše zemlje koji je sudio meč nokaut-faze Lige prvaka. Pomagali su mu asistenti Senad Ibrišimbegović i Davor Beljo, a četvrti sudija bio je Miloš Gigović.

Uzvratna utakmica igrat će se u Madridu šestog marta u 21 sat.